2013. február 27., szerda

Shenyang

Shenyangba való érkezésünk előtt nagyjából 20 perccel olyan ideges-izgatott lettem, hogy csak na. Előzetes ismereteimből kiindulva tudtam, hogy az, hogy anyukájával pusziszkodjunk (vagy bármelyik családtagjával) az elképzelhetetlen.

Erre, amikor a bőröndökkel nagy nehezen felküzdöttük magunkat a pályaudvaron egy kis telefonos egyeztetés után megjelenet az anyukája tart karokkal, mosolyogva és megölelt. Innentől kezdve még mindig szégyenlősen próbáltam lépést tartani velük. Hiába alacsonyabb kb. mindenki, olyan gyorsan mennek, hogy az egy kisebb fajta kocogásnak számít a részemről, ha az ő ütemükben akarok közlekedni.

A pályaudvarrol egyenesen haza jöttünk, ahol megismerkedtem apukájával és az egyik unokatestvérével apai ágrol. Hát itt a sok mosolygáson és piruláson kivül nem törtent túl sok minden, miután az én kínai tudásom szoros versenyben áll az ő angol tudásukkal. Persze amikor mi mentünk el, akkor mindenki kinevetett, hogy 41-es lábam van és abban mindenki egyetértett, hogy én nem fogok itt cipőt venni.

Elindultunk, hogy találkozzunk Yuntonggal egy bevásárló központban lévő igen csak elegáns étteremben. Első benyomásra Shenyang sokkal modernebb, mint Peking. Persze rögtön megkaptam, hogy csak azért, mert mi Peking történelmi részein voltunk, de ha távolabb is megyünk, akkor nem ez lenne a véleményem... Szóval, a Hold Új Évnek köszönhetően az egész város ki van dekoralva. A mi karácsonyi dekoraciónk az Andrássy úton teljesen eltérő, mint itt, leginkább azért, mert itt minden színes. Piros, kék, arany, rózsaszín, zöld... Elképesztő. És persze olyan magas épületek, hogy csak na...

Szóval megérkeztünk Shenyang shopping részére. Ezt úgy képzeljétek el, hogy jó pár nagy bevásárló központ két oldalt, az utcán sok árus, ahol különféle grill kajákat és kínai gyors kajákat lehet megkostolni és tényleg olcsón. A két fő központ között, ami egy 8sávos út két oldalán van, egy föld alatti bevásárló utca van, ez az itteni kinai piac. Sajnos még nem volt időnk itt elidőzni, de remélem, hogy ezt is lesz alkalmunk kipróbálni.



 
Szóval mire mi az étterembe értunk Yuntong már ott várt ránk. Ez is egy Hotpot étterem volt, de itt az asztalban volt benne a főző rész és két fajta alaplébe lehetett belerakni a feltéteket. Itt a kiszolgalás elképesztő volt, ahogy megérkeztünk az asztalunkhoz kísértek minket, egy hölgy forrő törülközőt adott nekünk, hogy megmoshassuk a kezünket, nekem adtak hajgumit és kötényt is. Amint kifogyott a vizes kancsónk rögtön újra töltötték. A pincér külön a mi kis zsúrkocsinkra hozta a rendelt hozzávalókat. Egy külön pulton saját magad állíthattad össze a mártásod különféle alapanyagokból (mandula mártás, szójaszósz, ecet, tenger gyümölcsei szósz, szárított marha, petrezselyem....).

A mosdóban egy hölgy nyitotta meg a csapot, nyomta a kezedbe a szappant... Ja igen a női mosdo: gugoló wc van. Ami némely helyen elég kellemetlen. Szóval itt a normal wc-kagyló a ritka nyilvános helyeken.. Háztartásokban eddig, bárhol voltam normalis wc csésze volt, de éttermekben, utcán, moziban a lányoknak gugolni kell... Sajna erről még nincsen képem... :D

Ezelőtt az étterem előtt kb. 15 szabad asztal áll, ugyanis normálisan nagyon sokat kell várni, hogy szabad asztalt kapj. Ám amíg vársz, addig adnak neked társas játékot, ingyen kitisztitják a cipőd, vagy a nőknek ingyen manikűrt biztosítanak. Amíg vársz, addig origamizhatsz és az étterem az elkészült állatokat megvásárolja tőled, persze jelképes összegért...

Nagyon jó volt Yuntonggal újra találkozni. Jót beszélgettünk és nevettünk. Miután megvacsoráztunk haza vittük őt kocsival, mert viszonylag messze lakik az étteremtől.
 

Másnap itthon voltunk, hogy legyen alkalmunk kipihenni magunkat és tudjak mosni. :) És megfőztem a gulyás levest vacsorára. Ami mindenkinek ízlett. Apukaja aranyos volt, mert egy ponton megkérdezte, hogy használhat-e pálcikát. Sütöttem kenyeret is, amire azt mondták, hogy jobb, mint amit a boltban lehet kapni.

Este átmentünk a 2. nagynénjéhez, aki nagyon aranyos volt és eszméletlenül alacsony.. ;) Hímzett nekem 4 gyönyörű pillangót, amiket egy nagy keretbe bele lehet helyezni. Jelentem az egyik ideális tetkó minta... :D

Harmadnap ismét itthon voltunk, mert készülődtünk az újabb utazásra  Chaoyangba, ahol a család többi része lakik. Így a nap nagy része azzal telt, hogy kiválogattuk mit kell vinni, elmentünk vásárolni, hogy a kisebb nagyobb élelmiszer csomagokat összeállítsuk, amit ilyenkor szokás vinni.

Estére vacsora meghívásunk volt Yuntongékhoz, ahol megismerkedhettem az anyukájával, aki csak az én kedvemért beszélt angolul és a nagypapajával, aki 86 éves!!! És egyáltalán nem látszik rajta. Oke nem azt mondom, hogy kis 20 évesnek néz ki, de kb. 60-nak. Nagyon finom házi keszitesű bao zi-t ettünk és itt döbbentem rá, hogy mennyire szeretem a halat.








A másnapi hosszú utazás miatt nem tudtunk sokáig maradni, de így is egy felejthetetlen estét töltöttünk el.


2013. február 22., péntek

Peking

 Ahogy megérkeztünk a szállásra ott várt minket Jackey unokatestvére és az ő férje. Mind ketten nagyon aranyosak és kedvesek voltak és ők az egyetlenek a családban, akik beszélnek angolul. Ez egy kicsit megkönnyítette a helyzetem, hogy legalább velük tudtam egy keveset beszélni, igaz eleinte nem igazán tudtuk megérteni egymást...

Rövid pihenő után elmentünk ebédelni: HOT POT!!! Ez egy igen finom étel, amelynek a lényege az, hogy egy folyton hevített edényben forr az alap lé, amelybe te magad helyezed bele a megfőzni kivánt ételt, amely amint kész (ez nem több min 3-4 perc) egy te általad kiválasztott mártásba merítesz és elfogyasztod. Mi ettünk marhát, bárányt, gombát (igen én is :P ), különféle zöldségeket és tofut.
Hot pot
Hot pot hozzávalók
Ebéd után Jackeyvel elmentünk a kínai nemzeti múzeumba, ahova ingyenes volt a belépes, persze előtte mindenedet átvilagították... Maga a múzeum épülete hatalmas, 2011-ben nyitották meg, ám a kiállítaáok nem valami lenyűgözőek. Nagyon érződik rajta a kínai propaganda, igaz ez a külföldiek számára nem nagyon derül ki, ugyanis itt se bővelkednek sok angol felirattal. Miután végeztünk, megnéztük kívülről a Tiltott Várost és haza metroztunk.

Egy pár szó a pekingi tömegközlekedésről: mielőtt használnád a metrot a táskádat átvilagítják, hogy nem viszel-e valamilyen veszélyes tárgyat. A jegy rendszer mindenhol kártyas, ha csak egyszer használod, akkor is egy kártyat veszel, amelyet belépésnél érvényesítesz és kilépéskor a kimenő kapuban leadod, ha több alkalmas a kártyád, akkor a különbség csak annyi, hogy a kimeno kapunál akkor csak lehúzod. Az árak pedig 2 yuan (kevesebb, mint 80 Ft) a metroért (és itt ha metrovonalat váltasz az se számít), a buszon ahol fizethetsz kp-vel, akkor 1 yuan vagy ismét kártyával, akkor 40 cent... Érdekes módon, mindenki fiztett, igaz elég nehezen lehetett volna kijátszani a rendszert.

Este ismét az unokatestvérével mentünk el vacsorázni, immáron igazi Pekingi Kacsát ettünk. Elkepesztően finom volt. Az egész vacsora úgy kezdődött, hogy az unokatestvéreék rendeltek (ugyanis Kinában az rendel, aki meghívja a társaságot, persze megkérdezik a vendég véleményét és az én esetemben többnyire a képek alapján mondtam, hogy ez jó lehet... :) ). Kedveskedni akartak és rendeltek kínai édességet, ami minden volt csak nem édes... Gríz rúdra hasonlítottak leginkább és egyáltalán nem nyertek el a tetszésem. Több fajta fogást szolgáltak fel, de a fő atrakció a kacsa volt. Amint az elkészült egy szakács kijött és ott elöttünk szeletelte fel az egész kacsát, amit utána saját magad által csavart kis palacsinta szerű tésztába raksz, amit egy furi, de igen finom barna szósszal megkensz és uborka és hagyma szeleteket helyezel mellé. A kacsa csontjából és kínai kelből pedig levest főznek, amelyet a vacsora folyamán megiszol. (Itt többnyire a leves az étkezés alatt vagy sok esetben a végen van, nem úgy, mint nálunk.)

Az étterem nagyjából 5 perc sétára volt a szállásunktól, mégis mire haza értünk én félájultan estem be az ágyba....
Tiltott Varos


Edesseg

Pekingi kacsa
A második nap szakadt a hó. Így nem kis ruhamennyiséggel felszerelkezve elindulunk a Tiltott Városba. Ha Pekingben jár az ember, a szokás az, hogy az utcán eszel reggelit. Eddig a legfinomabb reggelimet ekkor ettem a neve: Ji Dan Guan Bing, ami magyarul leginkabb tojás a pitében lehetne. Egy kis meretű pite szerűség, melybe bele volt sütve egy tojás, a tükör tojás és a rántotta között félúton és ezt is megkenték valamilyen barna szósszal, raktak bele salátát és húsdarabokat vagy pl Jackey virslivel kérte. Szóval egy ilyen fnomság után, már már rutinosan vettem le a táskam a metronál az ellenőrzésre. A Tiltott Város igy hóban-fagyban is gyönyörű. Elképesztő a mérete. Jackey letöltött egy idegen vezető programot, amely végig vezetett minket a városon. A belépőjegy diákoknak féláron 25 yuan volt. És igen itt volt az, amikor én sikeresen elestem, felhívva magamra a figyelmet (ami Pekingben elenyésző volt az ittenihez képest).

Mindenhol azok a csodás kíani motivumok, díszítések, állatok. Minden palota előtt ki volt írva egy angol és egy kínai tájékoztató is, amúgy olyan hideg volt, hogy az ajándék üzletekbe melegedni jártunk be.

Nekem a havas kert tetszett a legjobban, el se tudom képzelni, milyen szép lehet, ha zöld minden és meg virágok is vannak. Ahol a kert helyezkedik el, ott vannak a kisebb lakó épületek, amelyeket meg lehetett tekinteni, hogy hogy rendeztek be akkoriban.

Miután körbejártunk mindent, elkezdtünk visszasétálni a "főtérre", ám ez a kis séta több, mint 45 perc volt (kb. a Tiltott Város hossza). Útközben megálltunk enni bai zi, ami a Kung Fu Pandából már jól ismert kis gombóc, ami darált hússal és más finomságokkal töltenek meg és szója szószba vagy barna ecetbe esetleg a kettő keverékebe mártanak.
Legfinomabb reggeli
Tiltott varos
Tiltott varos kertje



Tiltott varos

Bao zi


Jegy automata

 Ezek után haza mentünk, hogy köszönet képpen vacsorát főzzünk az unokatestvéreéknek. Ők is átjöttek és az egészből egy közös főzés, dumplingozás (jiao zi) lett. Persze, amikor elérkezett az evés ideje, akkor szembesülhettem a kiani italozással. Alapjában véve bolondok... Szóval, ha rövidet isznak, akkor nem kis cuki stampedlis pohárba töltik az italt,nem ámmmm... Szép 2decis pohárba és minden alkalommal mindenkinek innia kell egy-egy kortyot (alapjáraton a nők-férfiak egy-egy nagy eseményen külön asztalnál ülnek és a nőknek nem kell annyit inniuk, mint a férfiaknak, akiknek szerintem csodával határos módon van csak májuk...), ám ha sör jön, akkor ugyan akkora pohárba töltenek, ha valaki koccint, akkor egy húzóra az egészet meg KELL inni es rögtön újra töltik a poharad... Szóval egy-egy ilyen italozás végére elég ittas állapotban tudnak kerülni a mulatozók....

Harmadnap napsütésre ébredtünk, de persze ez nem jelentette azt, hogy meleg is volt, de nem ám... Ismét az utcán reggeliztünk, hasonló palacsinta szerű ételt, ám a tojásos pitének a nyomába sem ért. Célba vettük a kisebbik pekingi pályaudvart, ám volt egy óránk mire elidnult a vonat a Nagy Falhoz, így megneztük a közeli bevásárlóközpontot. Hát volt egy-két ismerős bolt, de java eleg érdekes... Leginkább a drogeria, ugyanis abba mentünk be. Az, hogy a szex és az intimitás családon belül tamu téma az egy dolog, de az utcán se láttunk nagyon fehérneműs réklámokat... Ezek után egy Hello Kitty-s betét a legutolsó sorban szigorúan leghátul nálam betette a kaput...
Mielott visszamentünk volna a vasútállomasra EGYEDÜL vettem egy üveg vizet. Igaz marha nagy szókinccsel közöltem, hogy viz es odadtam az 5 yuan-t.. Jackey ki is nevetett, hogy még az ára se erdekelt. De aztán ő is dicsekedett azzal, hogy egydeül vásároltam.

2. reggeli
A vonat kényelmes volt, a lábaknak is bőven volt elég hely. Maga az út 50 perces kb 80 km és a vonat jegy 6 yuan volt. Ahogy oda felé mentünk már az ablakból lehetett látni a Nagy Falat. Lenyűgöző látvány. Ahogy ott a hegyeken kígyózik. Amikor megérkeztünk az állomásra egy kis sétát kell tenni a jegypénztárig, ahol ismét lehetett venni diák jegyet. Innentől pedig csak a Nagy Fal és a kilátás. Persze nagyon hideg volt, nehol igencsak meg kellett kapaszkodni, ha nem akartunk elesni. Eleg meredek volt egy-két szakasz,de akadtak kellemesebben megmászható részek is. Egy ízben megkértem egy 3fős társaságot, hogy csináljanak rólunk fotót, erre az egyik srác beállt a képbe, a csaj a telefonjával csinált rólunk egy képet, míg a harmadik az én gépemmel... Miután megmásztuk az utolsó őrbástyát is kissé sietve kellett visszaindulnunk, hogy elérjük a visszafelé induló vonatot. Elméletileg van valami libegő és egy kis vasút is lefelé, de mire elértük őket, azok már zárva voltak. Az vasútállomas én egyedül vettem meg mind két jegyet, hozzá teszem itt kétszer el kellett ismételnem, hogy mit szeretnék, de a végen, amikor elköszöntem, akkor a pénztáros rám mosolygott.

Az utolsó esténken kivételesen csak kettesben vacsoráztunk egy kis étteremben illetve egy utcai grill sütőnél, ahol valami polipot ettünk, ismét potom összegekért...


Rohanas a Nagy Fal vonatjahoz

Nagy Fal
A felesleges 3.

Nagy Fal

NAgy Fal

Az utolsó pekingi reggelinket egy kis beülős helyen ettük, ahol ismét valamilyen tocsifélét reggeliztünk és a rizs levest ingyen ihattuk. Eddigi tapasztalataim szerint ez, amit a lekevésbé tudok megszokni, de már itthon nem is kérdezik, hogy kérek-e vagy, ha nekem szednek, akkor csak egy keveset mernek.

A Pekingi nagy pályaudvaron volt előszor az az érzesem, hogy elvesztem. Ott volt az, hogy annyi ember volt egy helyen, hogy nem találtunk egy talpalatnyi szabad helyet sem. Ugyanis mi 4-én jöttünk Shenyangba és 10-én van a Hold Új Év így mindenki probált hazamenni és, ha itt lekésnek egy vonatot, buszt bármit, akkor nem tudnak új jegyet venni. Egyszerűen nincsen több jegy.

Az IC eszméletlen volt. Kényelmes, tiszta és nagy gyors. A jegyed mellé automatikusan jár egy üveg víz, ami itt azért nagy szó, mert csap vizet mi itthon sem iszunk csak forralás után. A mosdó teljesen tiszta volt, magát a vonatot is kb félóránként folyamatosan felmostak és a büfés kocsi ill. a szemetes kocsi is folyamatosan járkált. A legnagyobb sebessége a vonatnak 210km/h volt, legtöbbször olyan 205km/h mentünk.


Pekingi vasut allomas
Ember tomeg



És akkor megérkeztünk Shenyangba, ahol az anyukája szószerint tárt karokkal várt és megölelt a pályaudvaron....

Az utazás


Haá eljött a várva várt blogolás…. J Mindenek előtt elnézést kérek, hogy ilyen sokára írok, de mint azt majd olvashatjatok elég mozgalasan teltek a napjaim…

Először is magárol az utazásról. Az első repülés Budapest és Moszkva között kifejezetten jó volt. Nem ült mellettem senki es minden rendben zajlott. Ám Moszkva... Na ott nem tudsz Dollarral vagy Euroval fizetni a reptéren, olyan helyen, ahol normális áron lehet vásárolni. Így sikeresen megvettem eletem legdrágább kolajat…
 
Az eredetileg 5,5 óraóás várakozás 6,5 órás lett, mondanom se kell, hogy nagy örömöt okozott ez a várakozó közönségnek.
 
A repülés kellemes csalódás volt. A repülőgép egész kényelmes volt, én a kettes részében ültem a gépnek egy kellemes kinai uúriemberrel… Az út alatt kb. 90 filmből tudtunk választani, hogy mit szeretnénk nézni, igy én két és fél filmet néztem meg, amíg Pekingbe értem. Ez alatt az út alatt kétszer kaptunk enni, míg a rövidebb út alatt egyszer.
 
A Pekingi reptér elképesztő. Eleve már a mérete, meg az elrendezése. Mielőtt elérnéd a kijáratot hivatalosan is belépsz Kínába, ahol megnézik az útleveled, a vizumod és téged is elég alaposan.
És igen elérkezett a várva várt találkozás!!! J A reptérről vonattal mentünk Peking belvárosába, ahol a szállásunk volt. Jackey unokanővére Pekingben lakik a férjével és a lakásukat most újították fel, még nem költöztek be teljesen es amíg el nem készül, addig a régi lakásban laknak, így mi az új lakásban lakhattunk, nem kis összeget megspórolva ezzel…